W dniach 25 luty – 3 marca w Huai’an w Chinach odbywa się IMSA Elite Mind Games: rozgrywki sportów umysłowych, szachów, go, warcab, czy brydża.

R_Wojtaszek_Biel

Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn) (ELO: 2727, Rapid 2722, Blitz 2674)

Monika_Socko_DMSK

Monika Soćko (KSz Hetman Katowice) (ELO: 2448, Rapid 2441, Blitz 2375)

Radosław rozstawiony jest z 8, a Monika z 15 numerem startowym. W obu turniejach występuje 16 zawodników, które podzielone są na turnieje szachów szybkich, błyskawicznych oraz szachów „baskijskich”. Szachy baskijskie to stosunkowo nowa forma rozgrywek – pojedynki toczone są miedzy dwoma zawodnikami, jednocześnie na dwóch szachownicach, odmiennymi kolorami.

Monika_Socko_Huaian

Monika Soćko w Huai’an fot. Gu Xiaobing – organizatorzy

W dniach 26-27 lutego rozegrano turniej szachów szybkich na dystansie 7 rund.

Radosław Wojtaszek zdobył 50% punktów i został sklasyfikowany w środku stawki na 8 miejscu. Zwyciężyli wspólnie Szachrijar Mamedjarov (Azerbejdżan) oraz były Mistrz Świata Rusłan Ponomariow (Ukraina), którzy zgromadzili 5 punktów, dodatkowo mieli identyczną wartościowość pomocniczą i remis w pojedynku bezpośrednim. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka – w tempie Armaggeddon 5 minut dla białych 4 minuty dla czarnych (w przypadku remisu wygrywały czarne). W dogrywce lepszy okazał się reprezentant Azerbejdżanu.

Rapid_Chiny

Monika Soćko zajęła 15 miejsce i zdobyła 2,5 punktu. Niespodziewanie bezkonkurencyjna była Tan Zhongyi z Chin, która zdobyła 6 punktów i wyprzedziła kolejne zawodniczki o 1,5 punktu.

Rapid_Chiny_K
W dniach 28 lutego – 1 marca rozegrano turniej szachów błyskawicznych na dystansie 30 rund (zawodnicy rozegrali 2 partie z każdym przeciwnikiem). Wyczerpujący turniej sprawił, że wiele partii miało bardzo zmienny przebieg i świadkami byliśmy wielu podstawek w wykonaniu czołowych zawodników świata.

RW_Blitz_IMSA

Radosław Wojtaszek fot. organizatorzy

Lider polskich szachów zajął zdobył 12,5 pkt. i zajął 13 miejsce. W turnieju pewnie zwyciężył Rauf Mamedov. Ranking szachów klasycznych Azera był najniższy spośród całej stawki – 2650, ale ten zawodnik jest specjalistą od szachów błyskawicznych – ranking blitza 2810 jest 10 na świecie.

Blitz_Chiny

Monika Soćko podobnie jak Radosław zajęła 13 miejsce (12 pkt.) Polka dobrze radziła sobie z zawodniczkami z całego świata, niestety zawodniczki gospodarzy wygrały wszystkie 8 partii z liderką polskich szachów, co sprawiło, że Monika zajęła miejsce w dolnej części tabeli.
Bezkonkurencyjne okazały się Rosjanki. Valentina Gunina wygrała pierwszych 10 partii, zatrzymana została dopiero przez Monikę Soćko. Zwyciężyła Kateryna Lagno, która uzyskała 21,5 pkt.

Blitz_Chiny_K

Turniej szachów baskijskich zakończył Radosław na plusie i zajął 6 miejsce – najlepsze ze wszystkich trzech konkurencji.
Bezkonkurencyjny „w grze na dwie ręce” był chińczyk Ding Liren, który jako jedyny nie zaznał porażki.

Basque_M

Basque_MS

Monika Soćko. fot. organizatorzy

Niestety Monika Soćko zakończyła turniej na ostatnim miejscu zdobywając zaledwie 2 punkty. Zwycięstwa odniosła była mistrzyni świata Aleksandra Kosteniuk z Rosji.